Зображення 61

ІНСУЛЬТ У БАСЕЙНІ ПРАВОЇ СЕРЕДНЬОМОЗКОВОЇ АРТЕРІЇ

68-річну жінку з наявністю в анамнезі артеріальної гіпертензії і миготливої аритмії привезли у приймальний покій із слабістю лівої половини тіла, зміненою свідомістю і нечіткою мовою. Початок симптомів був раптовий, приблизно за 4 години до госпіталізації. При фізикальному й неврологічному обстеженні виявлено АТ 200/95 мм рт. ст., дизартрію, лівобічні геміпарез (більше у м’язах обличчя і руці) і анозогнозію. Результати нейровізуалізації наведено на рис. 1–3.

Клініко-радіологічним діагнозом в описаному випадку буде інсульт у басейні правої середньомозкової артерії. Типовою КТ-картиною гострої мозкової ішемії в інтервалі до 24 годин від її початку є гіподенсність у зоні інфаркту. Дифузно-зважена МРТ залишається найчутливішим нейровізуалізаційним підходом у такій ситуації.

img1

Рисунок 1. Неконтрастна КТ головного мозку. Візуалізується гіподенсна ділянка в зоні кровопостачання правої середньомозкової артерії (1). Зверніть увагу на збережену перфузію в ділянках, що кровопостачаються передньо- (2) і задньомозковою (3) артеріями. Зазвичай настільки масивний інфаркт супроводжується набряком мозку. У цьому випадку правий бічний шлуночок підтиснутий набряклою паренхімою (4). Набряк переважно наростає в інтервалі перших 2–3 днів цереброваскуляної катастрофи. Невелика гіподенсна зона в лівій півкулі (5) найбільш імовірно пов’язана із підгострим або хронічним інфарктом, що не стосується актуального клінічного стану.

img2

Рисунок 2. Дифузно-зважена МРТ демонструє високу інтенсивність сигналу в ділянці кровопостачання правої середньомозкової артерії.

img3a

Рисунок 3. Магнітно-резонансна ангіографія. Права середньомозкова артерія раптово обривається перед біфуркацією (1). Саме тут відбулася оклюзія, найімовірніше, емболічного ґенезу. Усі інші великі внутрішньочерепні судини виглядають інтактними.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR