МЕДЕКОНОМІКА

Чи можна однією хлібиною нагодувати тисячу чоловік, або Арифметичний лікбез для медичних реформаторів

Володимир Павлюк

В Україні нині працюють 196 000 лікарів і 421 000 медсестер (http://www.investplan.com.ua/pdf/15_2016/19.pdf). Реально ані надлишку, ані дефіциту практикуючих лікарів за їх загальною кількістю немає, а загальна забезпеченість практикуючими лікарями в Україні близька до середньоєвропейських показників (3,5 лікаря на 1 тис. населення).

Уряд на рік на всю систему охорони здоров’я виділив 77 млрд гривень. Багато це чи мало? Зробимо прості арифметичні підрахунки. Допустімо, що всі ці гроші без втрат підуть лише на оплату праці лікарів з використанням методу зрівнялівки. Отже, на одного працюючого лікаря на рік виходить 392 850 грн, на місяць — 32 700. Після оподаткування лікарю чистими залишилося б на місяць 18 600 грн. (32 700 — 43%). Можливо, якийсь певний відсоток українських лікарів і погодився б працювати за таку оплату. Однак без медсестер система охорони здоров’я працювати не може. Звернімося до досвіду країни, з якої походить головний медичний реформатор України. У США співвідношення середньої зарплати медсестер до середньої зарплати лікарів становить приблизно 1 до 3. Тому розкинемо виділені урядом 77 млрд лише на зарплату українським лікарям і медсестрам. Лікарям на зарплату нехай піде сума 45 млрд, а медсестрам — 32 млрд. У такому разі лікар на місяць отримає чистими 10 800 грн (19 000 — 43%), а медсестра — 3600 грн (6300 — 43%). Маю глибокий сумнів, що переважна більшість медпрацівників погодиться працювати за таку оплату.

Отже, виділених урядом грошей забракне навіть на те, щоб адекватно оплатити працю українських лікарів та медсестер. А я ж не згадав про оплату роботи санітарок, допоміжного персоналу лікарень, медичних адміністраторів, наукових медичних працівників тощо. Не кажучи вже про те, що жодної копійки не залишається на комунальні послуги за приміщення лікарень, на ремонти, медикаменти, апаратуру, витратні матеріали, харчування хворих, бензин для карет швидкої допомоги тощо.

Реформатори вирушили “хрестовим походом” проти хабарів у медицині, тобто проти тих готівкових коштів, які пацієнти безпосередньо дають медпрацівникам за надані ними медичні послуги. Але такі неформальні доплати медпрацівникам — це, мабуть, основний фактор, завдяки якому система охорони здоров’я в Україні ще не розвалилась остаточно. Це наче той апарат штучної вентиляції легень, який дихає за критично тяжкого пацієнта в реанімації і не дає йому померти. Відключіть цей “вентилятор” — і пацієнт відразу помре.

І кілька слів про вартість медичних послуг. Знову ж таки, порівняємо з даними з найбагатшої та найдемократичнішої країни світу. У США середня вартість аортокоронарного шунтування (https://www.medigo.com/blog/medigo-guides/coronary-artery-bypass-graft-cost-guide/) становить від 70 до 120 тисяч доларів, при тому середній час очікування на цю операцію становить від 3 до 6 місяців. У Львові за таку ж операцію пацієнт повинен з кишені заплатити (сума різних рахунків) до 100 000 грн (менше 4 тисяч доларів). При тому в більшості випадків час очікування на операцію становить від 4 до 7 днів (якщо нема ургентного стану).

У США вартість встановлення покритого стента в коронарну артерію (http://health.costhelper.com/stents.html) становить від 11 000 до 41 000 доларів, у середньому 36 000. У Львові пацієнту з кишені треба викласти загалом 40 000 грн (1,5 тисячі доларів). Черги на цю процедуру нема.

Вартість виконання трансторакальної ехокардіографії у США (http://www.two-views.com/echocardiogram/cost-price.html#sthash.DEvxMYcp.dpbs) становить у середньому 2275 доларів. У Львові за таке дослідження пацієнт може заплатити лікарю (платять далеко не всі) від 50 до 200 грн, переважно 100 (менше 4 доларів).

Вартість запису електрокардіограми з її розшифруванням (http://health.costhelper.com/ecg.html) у США становить у середньому 1500 доларів (від 500 до 3000). Причому навіть за наявності найліпшої медичної страховки пацієнт змушений доплачувати з кишені за це дослідження від 30 до 100 доларів. У Львові за таке дослідження пацієнт може заплатити медсестрі або лікарю (платять далеко не всі) від 20 до 50 грн, переважно 20 (менше 1 долара).

Для реформаторів треба особливо наголосити, що у львівських лікарнях медичні працівники з отриманих хабарів у переважній більшості випадків покривають самі вартість оренди та ремонту своєї апаратури, ремонту свого приміщення та оплачують всі витратні матеріали.