НА ЗАКІНЧЕННЯ НОМЕРА

Роз’яснення політики МОЗ

Анатолій Якименко, Наталі Безмен

Опубліковано в Trigger in ua

Ще ніколи медична проблематика не сягала такого рівня гостроти і не привертала уваги такої кількості журналістів, як останні кілька років. Однак небачений інтерес до цієї теми з боку медіаспільноти та різного роду громадських організацій не лише не сприяє поліпшенню розуміння проблеми й не пропонує правильних пропозицій для її розв’язання, а навпаки – дезорієнтує соціум. Це дає підстави стверджувати, що в Україні журналістика виконує негативну роль у вирішенні медичної проблеми. Так було і раніше, але маргіналізація медичного питання до 2014 року зумовлювала низьку журналістську активність і, відповідно, низький негативний вплив засобів масової інформації на процеси трансформації медичної сфери під ширмою реформ.

Наприклад, проблема медичної журналістики виявилася такою гострою, що не залишила байдужою голову комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольгу Богомолець, яка у блозі на інтернет-ресурсі «Українська Правда» опублікувала пост під промовистою назвою “Ворогів не треба”.

У цьому дописі пані Богомолець висловила своє здивування непрофесійністю журналістів провідних українських видань. Однак критичні зауваження на адресу тих, хто мав би роз’яснювати, – це добре, але критика неякісної журналістики не роз’яснює ситуацію з медичною політикою влади. Це, своєю чергою, не формує у громадян визначеності щодо цієї політики та не сприяє формуванню зрілих пропозицій з медичного питання.

Цим текстом ми хочемо хоча б частково дати роз’яснення щодо політики МОЗ.

Для початку важливо розуміти, що МОЗ не є і ніколи не було центром вироблення політики. Те ж можна сказати і про Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я. Сьогоднішній конфлікт між цими двома інститутами не варто розцінювати лише як спробу Комітету вийти з-під впливу виконавчої гілки влади або спробу медичної номенклатури заблокувати активність аматорів медичного управління. Спротив Комітету породжений занадто безвідповідальними та примітивними діями “молодої команди”, нереагування на які просто неможливі з боку людей, котрі себе поважають і розуміють наслідки таких дій.

Проте треба розуміти, що ні “25 кроків до щастя” від Ольги Богомолець http://www.viche.info/journal/4570/, ні “системний та комплексний” підхід до реформування, сконцентрований у законопроектах від групи Олега Мусія, не вирішують реальних проблем медичної сфери. Поки що ці люди їх просто не бачать, про джерела проблем, зрозуміло, не йдеться взагалі.

Центром вироблення медичної політики в Україні є Кабінет Міністрів України в особах Володимира Гройсмана, міністра фінансів Олександра Данилюка та його заступника Сергія Марченка. Можливо, до цього причетні ще якісь люди, які стоять над названими персоналіями чи навіть за їх спинами. Тому надалі ми будемо називати тих людей просто “Уряд”.

У чому полягає медична політика Уряду?

Мінімізація витрат на сферу охорони здоров’я – основна мета медичної політики Уряду. Мінімізація не має нічого спільного з ощадливістю. Ощадливість починається із себе. А якщо для себе все, до того ж за рахунок інших, то це називається інакше. Для реалізації політики мінімізації витрат суспільству – причому як реципієнтам суспільних благ, так і виконавцям, тим, хто їх безпосередньо надає, – прищеплюється комплекс провини за нераціональне використання бюджетних коштів, повноправним власником яких держава вважає себе.

Треба сказати, що ця політика виявилася успішною. Про це свідчать покірне сприйняття низького фінансування медичним істеблішментом та його готовність перейти на самофінансування.

Для роз’яснення цього важливого аспекту медичного питання коротко зупинимося на еволюції поглядів на медичне забезпечення.

Ставлення суспільства до допомоги при хворобах протягом останніх століть зазнало серйозних змін. Причиною цих змін стала гуманізація стосунків між владою і невладою. В рамках гуманізації була створена система, яка передбачала акумуляцію коштів для покриття критичного мінімуму медичної допомоги. Джерело цього мінімуму походило з відчуття сорому або з того, що мало б бути притаманне владі – совісті. Потім до цього відчуття додалося бажання політичної еліти максимально наблизити досягнення технічного прогресу в медичній сфері до громадян. Окремо варто зазначити, що системоутворювальним елементом у формуванні так званого гарантованого мінімуму, про який багато сказано, але нічого не зроблено, на сьогодні також є питання пов’язані з національною безпекою (інфекційні хвороби, епідемії тощо).

Тому нинішній гарантований обсяг медичного забезпечення, до якого прагне Україна, у багатьох державах не можна однозначно назвати критичним чи мінімальним. У більшості європейських, а також арабських та латиноамериканських країн цей обсяг виходить за межі сорому політичної еліти. Значна частина цього гарантованого обсягу зумовлена благородними намірами, високими почуттями, опікунством тощо.

Тим більше не можна сказати, що обсяг медичної допомоги, який надається державою, абсолютно корелює з рівнем економічного розвитку. В таких країнах, як Лівія, ОАЕ чи Туркменістан, економічний розвиток не є високим, можна навіть сказати, що його майже немає, але рівень медичного обслуговування від держави високий, що пояснюється перерозподілом національного продукту на користь громадян.

Важливо розуміти, що є джерелом гарантованого медичного мінімуму в Україні. Таким джерелом є зовсім не сором і не совість. Джерелом медичного мінімуму є страх і незручність. Страх перед соціальним вибухом і незручність перед зовнішнім світом.

Нашій еліті абсолютно не соромно, що її громадяни помирають від захворювань, лікування яких не вимагає жодних високих технологій. Нашій еліті абсолютно не соромно, що фіскальний відсоток ВВП складає майже 50%, а на медичне забезпечення виділяється відсоток вдвічі менший ніж в США, де фіскальний процент ВВП становить 29%.

Нашій еліті абсолютно не соромно зібрати максимум податків з економічно активних громадян і примусити їх оплачувати своє лікування на 100% з власної кишені.

“Структурним” відображенням почуттів та піклування політичної еліти про медичне забезпечення громадян є відсоток ВВП, який виділяється державою із зібраних податків на систему охорони здоров’я.

Ми пропонуємо таку класифікацію державних витрат, відображених у відсотку ВВП залежно від мотивацій політичної еліти:

  • Мінімально критичний обсяг медичної допомоги, який сформований відчуттям сорому та наявністю совісті. Це приблизно 5-6% від ВВП країни, який покривається коштами державного бюджету. Ця цифра дозволяє забезпечити будь-якого безпритульного апендектомією або ввести лікувальну протиботулінічну (або якусь іншу) сироватку. Прикладом є ті ж США. В країні 5,9% від ВВП з 16%, тобто більше як третя частина, забезпечується бюджетними коштами. Тому в США вагітній не погрожують пологами на вулиці, якщо вона не сплатить “благодійний” внесок.
  • Обсяг медичної допомоги, який сформований бажанням максимально наблизити своїх громадян до досягнень медичної науки, забиратиме 7-8% і більше відсотків ВВП, який також забезпечуватиметься бюджетом.
  • Об’єм медичної допомоги, який сформований відчуттям страху політичної еліти перед соціальним вибухом всередині країни, вимагає асигнувань на рівні 3% від ВВП. Це доведено емпірично і стосується виключно нашої країни.

Цікаво, що в умовах 3%-го фінансування влада примудряється провадити політику фінансової децентралізації з перекладанням фінансових зобов’язань на місцеві громади, переводячи фінансування у ризиковий режим. При цьому подає це як досягнення і піклування про громадян. Насправді органам місцевого самоврядування делегування фінансових повноважень допускається як додаткова опція до гарантованого мінімуму, котрий, нагадаємо, забезпечується 5–6% ВВП країни за рахунок бюджетних коштів централізовано. Яким чином поєднується фінансова децентралізація в умовах недостатнього фінансування в медицині з гарантованим державним мінімумом – сказати важко.

Користуючись нагодою, пояснимо, що немає жодної різниці, яким чином збираються кошти на медицину, а також не принципово, як вони і ким розподіляються. Нашим людям дуже важко зрозуміти, що спеціальні відрахування, які існують на Заході, є такими самими податками, як і загальні податки, незалежно від того, чи входять вони в загальну систему податків країни, чи ні. Інтегральними є фіскальний відсоток ВВП і вичерпаність фіскальних можливостей.

Чомусь прийнято вважати, що медичне забезпечення залежить від розвитку економіки країни. Навіть не так – ця думка вперто насаджується нашою владою. Але якщо вже і мислити такими категоріями, то треба розуміти, що економіка є похідною політики та соціальних інститутів, які, своєю чергою, залежать від нормативно ціннісних установок та орієнтирів соціуму. Низький рівень економічного розвитку України зумовлений такою “цінністю”, як презирство до праці, що створило економіку з найвищим рівнем посередництва та тінізації. І вина тут повною мірою лежить на політичній еліті.

Що стосується забезпечення медичної сфери, то треба розуміти, що рівень економічного розвитку може бути високим, але при цьому політика парламенту та уряду можуть бути антигуманними.

В Україні антигуманна політика поєднується з низькою економічною спроможністю еліти – низький ВВП (менше 100 млрд. доларів на 42-мільйонну країну) та низький (3%) відсоток ВВП, який виділяється на медичну сферу. Це все разом зумовлює жахливий стан системи охорони здоров’я.

Наступним напрямом політики Уряду є спроби перетворити медичну сферу на джерело наповнення бюджету.

Введення 7% ПДВ на ліки та постійні спроби збільшити ставку цього універсального акцизу до 20% є наслідками зусиль такого політичного курсу. Доречно було б нагадати, що ідеологічне забезпечення та “наукове” обґрунтування введення ПДВ було здійснено колишніми регіоналами (Тетяна Бахтєєва стверджувала, що запровадження ПДВ приведе до здешевлення ліків), а реалізацію цього антигуманного задуму було здійснено постреволюційними мародерами під керівництвом Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка у березні 2014 року законом із промовистою назвою “Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні”.

Сьогодні спроби зробити державну медицину джерелом наповнення бюджету реалізуються через намагання здійснити реорганізацію лікарень у комунальні підприємства та переведення лікарів первинного рівня в “фізичні особи-підприємці”. Останнє є унікальною за своєю “геніальністю” дією з боку держави. МОЗ переводить у ринок людей, яких вона вчила виключно за державні кошти, і переводить у сегмент, де лікуються найбідніші й де ринок відсутній за означенням.

Ми звикли, що людина може закінчити за власні кошти юридичний факультет і стати прокурором, але щоб навпаки?

Нагадаємо, що сімейних лікарів в Україні готують виключно за бюджетні кошти, а ті абітурієнти, котрі гарантовано намагаються уникнути державного розподілу і захистити себе від сімейної медицини, свідомо ідуть вчитися на контракт.

Будучи прихильниками ринку, ми все ж таки розуміємо, що в житті не все впорядковується його законами. Поліцейські та військові ринку не потрібні. Але нікому поки що не спадало на думку зробити поліцейського або солдата підприємцем через адміністративний примус. До такого навіть не додумалася найкомерційніша країна – США. Підприємцями лікарів на Заході зробила не держава, а ринок.

Ми також вважаємо за доцільне дати кілька роз’яснень щодо останньої ініціативи про створення госпітальних округів та про запровадження з першого липня реформи первинної ланки.

З метою роз’яснення ідеї госпітальних округів звернімося до вінницького досвіду. У 1996 році у зв’язку з катастрофічним браком коштів було розроблено політику концентрації бюджетних коштів в умовах недостатнього фінансування. В межах цієї політики з метою недопущення розпорошення фінансів право на надання екстреної допомоги у Вінниці здобула лікарня № 2, яка стала називатися лікарнею швидкої допомоги.

Якщо хтось хоче поцікавитися, який на практиці має вигляд політика концентрації бюджетних коштів, просимо відвідати Вінницьку лікарню швидкої допомоги, якою нині керує О. Фомін. У коридорі цієї лікарні висить оголошення такого змісту: “Шановні громадяни! Відповідно до бюджетного фінансування для забезпечення перебування пацієнта в стаціонарі у 2016 р. виділено коштів на 1 ліжко-день: медикаменти – 5,8 грн, на харчування – 5,6 грн”.

Саме такий вигляд має концентрована сума коштів в умовах державного піклування про громадян.

Політика концентрації бюджетних коштів нікуди не зникла, як нікуди не зникло недостатнє фінансування. У 2017 році ця політика отримала своє продовження у вигляді створення госпітальних округів.

Такі ж оголошення висітимуть у багатопрофільних лікарнях, які плануються в цих округах. Якщо головні лікарі, переможці національного конкурсу “Госптільний округ країни”, вважають, що вони займатимуться чимось іншим, ніж вони займаються нині, а саме, залученням позабюджетних коштів або просто жебрацтвом, то вони дуже помиляються. Наразі руками людей, яким намалювали перспективи великих керівників, реально гробиться сільська медицина.

Як реакція на соціальне невдоволення, влада вдалася до відпрацьованої схеми реалізації своїх дій у проблемних умовах – імітації діалогу з громадою.

З цієї метою до процесу залучено фахових грантоїдів в особі Олега Рибачука та “сотоваришів”, які планують їздити по країні і допомагати Уляні Супрун з’ясовувати, як люди уявляють собі прекрасне майбутнє медицини.

Ми наполегливо просимо жителів сіл, міст і містечок не вступати у контакт з особами у строкатих хустинках та спідницях біля вокзалів та базарів, які цікавляться вашими життєвими проблемами, рівно ж як і рекомендуємо громадянам минати десятою дорогою команду Олега Рибачука, котра буде цікавитися вашими медичними негараздами. Нічого іншого, як вивідати слабкі місця, щоб обдурити вас, на меті в цих людей немає. Зібрані дані насправді будуть передані в аналітичні центри, які за вкрадені бюджетні чи грантівські кошти подумають, як реалізувати свою антигуманну політику так, щоб не виникали картинки для телебачення, котрі ми спостерігали в Шаргороді та Козятині Вінницької області при створенні госпітальних округів.

Важливо розуміти, що якби Гройсманів та Супрунів насправді цікавила думка людей, то спілкування з громадами розпочалося б не після перекриття автодоріг. Зауважень і пропозицій щодо реформи від громадян завжди надходило достатньо, однак їх завжди ігнорували.

Щодо реформи первинної ланки. За даними МОЗ, на первинному рівні в Україні обслуговується лише 20% пацієнтів, тоді як на Заході — 80%. Головним завданням міністерство бачить навернути людей до сімейної медицини і досягти цих 80%.

Однак МОЗ не пояснює громадянам причини саме таких відсотків в Україні. А річ у тому, що “міграція” пацієнтів на вторинний рівень пояснюється, по-перше, відсутністю медицини на первинному рівні, а по-друге, лікуванням за власний рахунок (якщо людина витрачає свої кошти, то обирає собі лікаря, якого вважає за потрібним).

Ну, й не менш важливою причиною низького відсотка звернень на первинний рівень є “міграція” незаможних пацієнтів на лікування до аптек або й взагалі незвернення за медичною допомогою.

Тобто замість того, щоб забезпечити фінансову спроможність бідних громадян, держава вперто, прагнучи досягти європейських 80%, намагається платоспроможним та освіченим вчинити адміністративні перешкоди на шляху до того, щоб лікуватися там, де вони вважають за потрібне.

Зрозуміло, що 210 грн на рік на одного пацієнта, отриманих діленням консолідованого бюджету первинної допомоги на кількість населення України, нічого, крім невдатності держави, не демонструють і не є жодною реформою.

Крім того було здійснено кілька принципових помилок або, скоріше, свідомих кроків. Всі вони були зроблені в межах зменшення бюджетних витрат. Йдеться передусім про роз’єднання первинного та вторинного рівнів і ліквідацію дільничної педіатрії.

Варто згадати й політику дискредитації українського лікаря як такого. Вже не виникає сумнівів, що то окрема мета – і окремий злочин нашої влади, який ще потребує суспільного осмислення та висновків.

Дискредитації піддано не тільки національну медичну освіту, отримані в її рамках професійні знання та навики, а й людські якості та мотивації українських лікарів, причому всіх — від керівників і науковців до лікарів “швидкої”. Все це розбиває підвалини відносин лікар–пацієнт, а саме, довіру хворого до свого лікаря, й успішно перекладає на медичну спільноту провину за існуючий стан медичної галузі. Цікаво, що погані лікарі, на думку чиновників, працюють у стаціонарах та поліклініках і є вузькими спеціалістами. Сімейні лікарі, на їх думку, це високоосвічені фахівці з високими моральними якостями.

Висновки

  • Вся відповідальність за здійснення псевдореформ у медичній сфері лежить на Президентові України П. Порошенку та Прем’єр-міністрові В. Гройсману.
  • За 26 років всі “реформаторські” кроки, які здійснювали для модернізації медичної системи, були спрямовані на зменшення її фінансування та деградацію. Цілком очікувано такі дії постійно викликали і викликають невдоволення громадян, що спонукає нинішніх представників політичної влади критикувати своїх попередників. Проте реалізація політики розвалу і примітивізації медичної системи ніколи не припинялась. Особливість нинішньої політики Уряду полягає в тому, що Кабмін, гостріше критикуючи своїх попередників, робить ще більш брутальні кроки щодо розвалу медичної системи.
  • Нинішня команда МОЗ – це команда асенізаторів, які очищують медичну сферу після руйнівних дій своїх попередників – перепрофільовують, оптимізують, скорочують, прибирають уламки.
  • Українська медична система приходить у відповідність до ціннісних орієнтирів суспільства та її політичної еліти.

Післямова

Безпорадність у сфері охорони здоров’я може бути свідченням того, що українці не мали жодного відношення до створення радянської системи Семашка і є некомпетентними у питаннях організації профілактики та надання медичної допомоги. Поява на верхівці медичного Олімпу таких персон, як історик з Грузії, випускник Києво-Могилянської академії та громадський діяч із США, з одного боку, може свідчити про національну неспроможність, а з іншого – про невтомні пошуки нового Семашка або Беверіджа. Шукачі тільки забувають, що системою Семашка керували з Москви за допомогою російських людських ресурсів і російських інститутів насильства, розміщених на території України. Чи будуть системою Беверіджа керувати за допомогою британських інститутів, поки що не відомо.

Значну провину в ситуації, що склалася, ми покладаємо на українських громадян, які дуже слабко орієнтується в медичному питанні. Але медицина – складна царина знань, і варто зазначити, що й в інших країнах ситуація не набагато ліпша.

Безперечно, провідну роль у медичній проблемі відіграє постколоніальна і постгеноцидна політична еліта, яка не має жодних почуттів до проживаючих на цій території людей, як, до речі, й до самої території…