КОНСУЛЬТАНТ

Диференціальна діагностика етіології шуму у вухах

Пацієнти сімейних лікарів часто скаржаться на шум у вухах. З медичної точки зору шум у вухах — це сприйняття звуку при відсутності зовнішнього для пацієнта джерела звуку. Найчастіша причина — суб’єктивний шум у вухах, який чує лише хворий, у реальності зовнішнє чи внутрішнє джерело звуку відсутнє. Об’єктивний шум у вухах трапляється рідко (менш як 1% усіх випадків), до нього також належить сприйняття внутрішнього звуку, такого як шум у судинах. Етіологія об’єктивного шуму у вухах — це переважно судинна або м’язова патологія (Sismanis A., 2003).

За даними австралійського популяційного дослідження (Gopinath B. et al., 2010), на шум у вухах тривалістю більш як 5 хв скаржилися 30% осіб віком від 49 років, а за даними подібного американського дослідження (Nondahl DM et al., 2002), шум у вухах середньої важкості або який перешкоджав сну мали більш як 8% осіб віком понад 48 років. Хоча цей симптом може бути транзиторним, у пацієнтів старшого віку він частіше постійного характеру. За допомогою простого та ефективного підходу до обстеження цієї когорти хворих можна виявити нечисленні випадки з серйозною патологією, такою як хвороба Меньєра або вестибулярна шваннома.

Етіологія

Оскільки шум у вухах — це симптом, а не захворювання, немає об’єктивних тестів для підтвердження його наявності чи оцінки важкості. Тому багато методів обстеження не дають доказових даних. Шум у вухах часто поліетіологічний, проте в багатьох випадках він відображає відповідь ЦНС на недостатні або патологічні нервові сигнали від вуха, подібно до синдрому фантомного болю в ампутованій кінцівці. При цьому синдромі пацієнти відчувають свої кінцівки навіть після їх ампутації. Аналогічно шум у вухах триває навіть після хірургічного пересікання слухового нерва.

Шум у вухах виникає у більшості осіб з нормальним слухом, коли вони перебувають у тихій обстановці. На нього можуть впливати нервові сигнали з-поза меж слухової системи. Наприклад, у пацієнтів із соматосенсорним шумом у вухах рухи головою, шиєю або кінцівками, пальпація міофасціальних тригерних точок може впливати на шум у вухах або викликати його повторно (Rocha CA et al., 2007). Твердження про те, що шум у вухах виключно психосоматичної етіології, застаріле. Оцінивши суб’єктивну реакцію пацієнта на шум у вухах, можна ліпше дібрати подальшу освітню програму та лікування.

У таблиці 1 подано найчастішу етіологію шуму у вухах. З цим симптомом найчастіше пов’язана сенсонейронна втрата слуху внаслідок вікових змін або професійних шкідливостей (Sindhusake D. et al., 2003). Кондуктивна втрата слуху, спричинена вушною сіркою, випотом у середньому вусі або отосклерозом, також може супроводжуватися шумом у вухах (Nondahl DM et al., 2002). Хоча раніше вважали, що деякі метаболічні розлади також можуть викликати шум у вухах, досі не знайдено достатніх доказів цієї гіпотези. У базі даних Medline не зареєстровано жодного дослідження, яке пов’язувало б шум у вухах із патологією щитоподібної залози; знайдено лише одне повідомлення про клінічний випадок та одне обсерваційне дослідження із слабкою доказовою базою щодо зв’язку між шумом у вухах та дефіцитом вітаміну B12 (Shemesh Z. et al., 1993), а також кілька клінічних випадків та обсерваційних досліджень з невеликою вибіркою щодо зв’язку між цим симптомом та гіперліпідемією або цукровим діабетом (Kaźmierczak H. et al., 2001).

Таблиця 1. Етіологія появи шуму у вухах
(Folmer RL et al. 2004; Jindal M. et al., 2009; Crummer RW et al., 2004)

Суб’єктивні причини
 • Отологічні: приглухуватість, холестеатома, хвороба Меньєра, вестибулярна шваннома
 • Токсикологічні: прийом медикаментів або зловживання певними речовинами
 • Соматичні: дисфункція висково-щелепного суглоба, травма голови або шиї
 • Травматичні: видалення вушної сірки
 • Неврологічні: розсіяний склероз, спонтанна внутрішньочерепна гіпотензія, вада розвитку Хіарі І типу [1], ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія, вестибулярна мігрень
 • Інфекційні: віруси, бактерії, грибки
 • Метаболічні (недостатня доказова база): гіперліпідемія, цукровий діабет, дефіцит вітаміну B12
Об’єктивні причини
 • Постійно відкрита євстахієва труба
 • Судинні: артеріальні й венозні шуми, артеріовенозні мальформації, судинні пухлини, атеросклероз сонних артерій, розшарування або звивистість сонних артерій, хвороба Педжета (деформуюча остеодистрофія)
 • Неврологічні: ністагм м’якого піднебіння, ідіопатичний спазм стремінця або m. tensor tympani

Примітка. Етіологію подано в порядку від найчастіших до найрідкісніших етіологічних факторів.

[1] Зумовлена вродженим зміщенням мигладиків мозочка в каудальному напрямі нижче foramen magnum, що порушує нормальний відтік ліквору; часто діагностують у дорослому віці.


Відомо, що більш як 130 препаратів можуть викликати шум у вухах або приглухуватість. Щоб зменшити ризик появи ятрогенного шуму у вухах, пацієнтам не можна приймати одночасно більше одного потенційно ототоксичного препарату, слід обмежити дозу та тривалість фармакотерапії, особливо при наявності факторів ризику розвитку шуму у вухах. У таблиці 2 подано препарати, які часто викликають шум у вухах.

Таблиця 2. Медикаменти, пов’язані з появою шуму у вухах
(Seligmann H. et al., 1996; Cianfrone G. et al., 2011)

Фармакологічна група Назва препарату Примітки
НСПЗП Аспірин Особливо якщо добова доза > 2,7 г
НСПЗП Усі препарати
Сульфасалазин
Протималярійні препарати Хінін і делагіл
Протимікробні препарати Аміноглікозиди Шум у вухах — це перша ознака ототоксичності, яка часто швидко прогресує до втрати слуху; приглухуватість або шум у вухах, які утримуються протягом 2–3 тижнів після відміни препарату, найімовірніше, залишаться назавжди
Макроліди Еритроміцин: рідко при добовій дозі < 2 г
Тетрацикліни: доксициклін, міноциклін Вищий ризик у жінок; симптом може виникнути через 1–3 дні після початку лікування
Ванкоміцин Рідко, за винятком комбінації з іншими ототоксичними препаратами
Інші протимікробні препарати: іміпенем/циластатин (Тієнам), лінезолід (Зивокс), сульфаніламіди, фторхінолони, вориконазол (Віфенд), амфотерицин B, ганцикловір, рибавірин
Цитостатики Алкалоїди барвінку, етопозид, інгібітори протеїнкінази, похідні платини
Петлеві діуретики Усі препарати Ризик підвищується при високих дозах і/або швидкому введенні
Інші препарати Антиаритмічні, протисудомні, гіпотензивні, противиразкові, гормони, психотропні, аторвастатин, бупропіон, ризедронат, варениклін
Місцеві анестетики Лідокаїн, бупівакаїн
Місцеводіючі препарати Топічні отологічні засоби, які містять ототоксичні препарати

Результати деяких досліджень вказують на те, що в окремих пацієнтів з шумом у вухах наявний соматосенсорний компонент, хоча його патофізіологія не зовсім зрозуміла. Шум у вухах може бути пов’язаним із патологією висково-щелепного суглоба або травмою спини від раптового різкого руху і змінюється при рухах тіла. Шум у вухах можуть викликати й неврологічні захворювання, наприклад, спонтанна внутрішньочерепна гіпертензія — рідкісне захворювання, яке нині діагностують все частіше як причину щоденного болю голови або болю голови типу удару грому; виникає внаслідок спонтанного перетікання ліквору після виконання проби Вальсальви (Schievink WI., 2006). Спонтанна внутрішньочерепна гіпотензія проявляється болем голови, який залежить від положення тіла і нагадує біль голови після виконання спинномозкової пункції, у пацієнтів також може виникнути шум у вухах. Ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія — ще одна етіологія шуму у вухах, яка переважно виникає в жінок з надмірною вагою (Jindal M. et al., 2009). Вестибулярна мігрень проявляється запамороченням, яке як мінімум двічі збігається з симптомами мігрені, у пацієнтів з ускладненим анамнезом щодо рецидивної вестибулярної симптоматики та мігрені (Neff BA et al., 2012).

Хвороба Меньєра проявляється переміжними епізодами запаморочення, переміжною втратою слуху, шумом у вухах та відчуттям тиску у вухах внаслідок порушення абсорбції ендолімфатичної рідини у внутрішньому вусі. У пацієнтів може виникнути будь-який з вищеназваних симптомів або їх комбінація, тому встановити діагноз на ранніх стадіях хвороби важко. Річна захворюваність на хворобу Меньєра становить 4,3 випадку на 100 000 осіб, поширеність може сягати 17–46 випадків на 100 000 осіб, а пік початку захворювання відзначено у віці 40–60 років (Sajjadi H, Paparella MM., 2008). Діагноз встановлюють на підставі характерної симптоматики, з аудіометричним документуванням втрати слуху або без нього. Якщо у пацієнтів із хворобою Меньєра виявляють втрату слуху, зазвичай це стосується низьких тонів.

Вестибулярна шваннома (попередня назва — акустична нейрома) — це доброякісна пухлина слухового нерва, яка найчастіше проявляється прогресуючою односторонньою або двосторонньою втратою слуху, з шумом у вухах або без нього та запамороченням або обома останніми симптомами (Baguley DM et al., 2006). Дуже рідко шум у вухах буває єдиним симптомом цього захворювання. Шванному діагностують лише в 1–2% пацієнтів, які мають класичну симптоматику односторонньої приглухуватості з шумом у вусі або без нього (Cheng TC, Wareing MJ., 2012). У США захворюваність становить приблизно один випадок на 100 000 осіб (Propp JM et al., 2006), хоча останніми десятиліттями цей показник збільшується, частково внаслідок ліпшої діагностики. Хоча деякі дослідники вказують, що зростання захворюваності пов’язане з мобільними телефонами (Hardell L. et al., 2013), доказів цього не виявлено.

Шум у вухах пов'язаний із зростанням частоти розвитку депресії та тривожності, проте час виникнення та послідовність цього зв’язку не встановлені (Holmes S, Padgham ND., 2009). Немає доказів, що афективні розлади можуть викликати шум у вухах, проте тривожність або депресія можуть зменшувати толерантність хворого до шуму у вухах або посилюватися внаслідок шуму у вухах.

Критерії встановлення клінічного діагнозу

Анамнез та фізикальне обстеження

Для діагностики шуму у вухах передусім слід зібрати анамнез та виконати фізикальне обстеження. У таблиці 3 подано дані анамнезу, які можуть бути корисними під час обстеження цієї категорії хворих. Під час фізикального обстеження треба звернути увагу на голову, очі, вуха, ніс, глотку, шию та нервову систему. У таблиці 4 наведено деякі результати фізикального обстеження, які допомагають встановити діагноз у пацієнтів із шумом у вухах.

Таблиця 3. Встановлення етіології шуму у вухах на підставі даних анамнезу
(Yew RS et al., 2014)

Категорія даних Виявлені симптоми Коментарі
Супутні події Зміна слуху, дія хронічного шуму в минулому, акустична травма, середній отит, травма голови або шиї, стоматологічні маніпуляції Найчастіші фактори ризику, пов’язані з появою шуму у вухах, — це втрата слуху та дія шуму.
Фактори ризику розвитку травматичного шуму у вухах — травма голови, шиї, запаморочення та отосклероз.
Стоматологічні маніпуляції можуть викликати сомато-сенсорний шум у вухах внаслідок травми висково-щелепного суглоба або шиї
Прийом медикаментів, які можуть викликати шум у вухах Більш як 130 препаратів можуть викликати шум у вухах або втрату слуху (див. таблицю 2)
Супутні симптоми Біль голови Спонтанна внутрішньочерепна гіпотензія може спричинювати шум у вухах з ортостатичним болем голови, тоді як ожиріння, біль голови та шум у вухах характерні для ідіопатичної внутрішньочерепної гіпертензії; обидві патології є показанням для проведення візуалізаційних методів обстеження ЦНС, люмбальної пункції або мієлографії
Втрата слуху Найчастіший фактор ризику розвитку шуму у вухах, трапляється як мінімум у третини пацієнтів
Непереносимість або біль від шуму До 40% пацієнтів із шумом у вухах також мають гіперакузію [2]
Біль у ділянці висково-щелепного суглоба або шиї Може бути пов’язаним з шумом у вухах; лікування болю може зменшити шум у вухах
Запаморочення Вказує на хворобу Меньєра, особливо якщо симптом односторонній, епізодичний і супроводжується втратою слуху, хоча запаморочення також може викликати вестибулярна шваннома
Характеристика шуму у вухах Флюктуючий характер, важкість, якість та гучність звуку Найчастіше хворі скаржаться на звуки типу дзвінка, гудіння або сюрчання цикад; низькочастотні звуки найхарактерніші для хвороби Меньєра; у пацієнтів з одностороннім пульсуючим шумом у вухах у 80 разів імовірніша наявність судинної петлі неподалік від VIII черепно-мозкового нерва, ніж у хворих без цього симптому
Ускладнений сімейний анамнез щодо шуму у вухах, приглухуватості або нейрофіброматозу Хвороба Меньєра та отосклероз — це спадкові захворювання, проте загалом шум у вухах має дуже малий генетичний компонент
Вплив шуму у вухах на пацієнта Відсоток часу, коли пацієнт відчуває цей шум або коли шум його непокоїть (наприклад, порушення щоденної діяльності, сну, праці або відпочинку; труднощі із сприйняттям звуків, вплив на загальне здоров’я пацієнта) Дозволяє оцінити важкість та суб’єктивний вплив шуму у вухах
Локалізація Одно- або двостороння У 2/3 пацієнтів шум у вухах двосторонній; найчастіша етіологія одностороннього шуму — соматосенсорна, вестибулярна шваннома або хвороба Меньєра
Початок Поступовий або раптовий Раптовий початок більш характерний для сомато-сенсорної етіології і менш імовірний для вестибулярної шванноми
Тривалість Інтермітуючий або постійний

[2] Патологічно підвищений рівень сприйняття звичайних звуків.

Таблиця 4. Результати фізикального обстеження в хворих із шумом у вухах(Goodey R., 2007; Kentala E. et al., 2001; Lustig LR et al., 1998; Sismanis A., 2003)

Загальна категорія Виявлені симптоми Коментарі
Вуха Накопичення вушної сірки Видалення вушної сірки полегшує проведення обстеження та може мати лікувальний вплив на шум у вухах.
Видалення вушної сірки нечасто призводить до появи шуму у вухах
Виділення, холестеатома або ретротимпанічне ураження Фізична причина втрати слуху є найчастішим фактором ризику розвитку шуму у вухах
Очі Набряк диска зорового нерва або зміна характеристик поля зору Підвищений внутрішньочерепний тиск може свідчити про наявність пухлини або ідіопатичної внутрішньочерепної гіпертензії
Опорно-рухова система Зміна відчуття шуму у вухах під час скреготання зубами, поворотів голови з боку на бік або проти опору Зменшене або посилене відчуття шуму у вухах під час цих рухів характерне для соматосенсорної етіології
Болючість шиї або обмеження рухів Болючість під час пальпації характерна для соматосенсорної етіології, пацієнта слід скерувати до стоматолога або ЛОРа
Біль у ділянці висково-щелепного суглоба або болючість під час пальпації; біль або крепітація під час рухів
Болючість при пальпації жувальних м’язів
Нервова система Патологічні результати обстеження черепномозкових нервів.
Нестійкість у позі Ромберга, патологічні результати тестування рівноваги, пальцево-носового тесту або дисдіадохокінезія [3]
Підвищена ймовірність вестибулярної шванноми; може бути внутрішньочерепна гіпертензія або гіпотензія
Судини Шум над вушним каналом, навколо вушної раковини, орбіт очей, шиї та в грудній клітці Може вказати на етіологію в пацієнтів із пульсуючим шумом у вухах
Зміна шуму у вухах при легкому натисканні на внутрішню яремну вену з однієї сторони У пацієнтів з пульсуючим шумом у вухах припинення шуму за допомогою цієї маніпуляції вказує на наявність венозного пульсуючого шуму у вухах

[3] Неможливість швидко виконати повторні рухи кінцівками.

Візуалізаційні та додаткові методи обстеження

На рис. 1 подано алгоритм обстеження, який базується на наявності хронічного перебігу, супутній симптоматиці та результатах обстеження. Майже всім пацієнтам із персистуючим шумом у вухах слід виконати тональну аудіометрію з оцінкою повітряної та кісткової провідності звуку, тестування розбірливості мови та тимпанометрію (Saliba I. et al., 2009). У таблиці 5 подано чутливість та специфічність деяких додаткових та візуалізаційних методів обстеження, показаних пацієнтам із шумом у вухах. Оптимальне визначення асиметричної втрати слуху не вивчалося під час рандомізованих контрольованих досліджень, метою яких була б оцінка довготермінового спостереження за пацієнтами. За даними нещодавнього дослідження, при асиметричній втраті слуху найвищу чутливість для діагностики вестибулярної шванноми має різниця на рівні 10 дБ або більш як 1–8 кГц, а максимальну специфічність — різниця на рівні 15 або більш як 0,5–3 кГц (Cheng TC et al., 2012).

img 1

Рис. 1. Алгоритм обстеження пацієнта з шумом у вухах (Yew KS, 2014).


Таблиця 5. Додаткові та спеціалізовані тести для обстеження з приводу шуму у вухах (House JW et al., 2008; Fortnum H. et al., 2009; Sajjadi H. et al., 2008)

Тест Визначення Чутливість (95% довірчий інтервал) Специфічність (95% довірчий інтервал)
Слухова реакція стовбура мозку Оцінює поширення звукових сигналів по слуховому нерву Для вестибулярної шванноми: 85% (82–87%) Для вестибулярної шванноми: 77% (73–81%)
МРТ з контрастуванням Для вестибулярної шванноми: 100% Для вестибулярної шванноми: наближається до 100%
МРТ Для вестибулярної шванноми:
МРТ в режимі T2: 98% (94–99%)
МРТ в режимі T2*: 96% (86–99%)
Для вестибулярної шванноми:
МРТ в режимі T2: 90–100%
МРТ в режимі T2*: 86–99%
Тональна аудіометрія Зазвичай оцінює проведення звуку по повітрі та кістках у діапазоні між 250 і 8000 Гц Для вестибулярної шванноми: 92% Для вестибулярної шванноми: 45%
При хворобі Меньєра втрата слуху зазвичай “скошена догори”: уражає низькі частоти (нижче 2000 Гц)
Розпізнавання мови Оцінка в балах розпізнавання фонетично збалансованих слів Для вестибулярної шванноми: 45%
Вестибулярна проба Електроністагмографія Для хвороби Меньєра: 50%

У минулому для скринінгу вестибулярної шванноми у пацієнтів з асиметричною сенсонейронною втратою слуху, одностороннім шумом у вусі або порушеннях слуху, симптоматиці вестибулярної дисфункції або патологічних результатах неврологічного обстеження застосовували тест “слухова реакція стовбура мозку, auditory brainstem response (ABR)” (Lustig LR et al., 1998). Під час тестування відбувається серія клацаючих звуків для стимуляції вуха, потім оцінюється поширення відповідного сигналу по аферентних нервах. Проте нині цей тест витіснила МРТ. У випадку асиметричної втрати слуху для виключення шванноми більшість ЛОР-спеціалістів США призначають МРТ головного мозку та внутрішніх слухових каналів з контрастуванням. Результати дослідження, виконаного у Великобританії, вказують на те, що МРТ у режимі T2- і T2* була економічно найефективнішим методом обстеження після отримання патологічних результатів аудіометрії, оскільки її чутливість була зіставною з результатами МРТ з контрастуванням. У пацієнтів, яким протипоказана МРТ, слід виконати тест “слухова реакція стовбура мозку” або КТ (Fortnum H. et al., 2009).

У пацієнтів із хворобою Меньєра за допомогою електроністагмографії, на додаток до аудіометрії та візуалізаційних методів обстеження ЦНС, можна виключити іншу патологію вестибулярного апарату. Електроністагмографія — це комплекс чотирьох тестів, які записують рухи очних яблук у відповідь на візуальну або вестибулярну стимуляцію; таким чином можна оцінити стан периферичної вестибулярної системи. При хворобі Меньєра під час електроністагмографії найчастіше виявляють односторонню вестибулярну гіпофункцію (Sajjadi H, Paparella MM., 2008). Діагноз хвороби Меньєра не можна підтвердити за допомогою спеціального тесту, діагностика рідше базується на наявності в анамнезі повторних епізодів шуму у вухах, втрати слуху, відчуття стискання вушної раковини, запаморочення або комбінації цих симптомів.

У пацієнтів із пульсуючим шумом у вухах вибір адекватного візуалізаційного методу обстеження залежить від запідозреної етіології шуму у вухах — артеріальної або венозної патології. До додаток до аудіометрії у пацієнтів з підозрою на пульсуючий біль у вухах артеріальної етіології, ретротимпанічним ураженням або артеріальним шумом у голові слід виконати КТ-ангіографію голови та шиї. Етіологію артеріального шуму, обмеженого ділянкою голови, можна встановити за допомогою допплерографії сонних артерій, КТ-ангіографії або МРТ. Для підтвердження діагнозу венозного пульсуючого шуму у вухах треба призначити МРТ, МРТ-венографію і в пацієнтів з підозрою на ідіопатичну внутрішньочерепну гіпертензію — люмбальну пункцію з вимірюванням тиску в спинномозковому каналі. Під час дослідження за участю 145 хворих з пульсуючим шумом у вухах найчастішими (виявлені в ⅔ пацієнтів) діагнозами були ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія, атеросклероз сонних артерій, гломангіома.

За допомогою лабораторних тестів рідко можна діагностувати причину шуму у вухах, яка піддається лікуванню, тому їх доцільність викликає сумніви. Їх слід призначати залежно від клінічної підозри, а не просто на підставі наявності шуму у вухах, оскільки їх діагностична цінність напевно буде низькою. У пацієнтів з асиметричною сенсонейронною втратою слуху та шумом у вухах доцільно призначити серологічні тести для виключення сифілісу та хвороби Лайма (Wilson YL et al., 2010).

Підготував Богдан Борис

Література

 1. Baguley DM, Humphriss RL, Axon PR, Moffat DA. The clinical characteristics of tinnitus in patients with vestibular schwannoma. Skull Base. 2006;16(2):49–58.
 2. Cheng TC, Wareing MJ. Three-year ear, nose, and throat cross-sectional analysis of audiometric protocols for magnetic resonance imaging screening of acoustic tumors. Otolaryngol Head Neck Surg. 2012;146(3):438–447.
 3. Cianfrone G, Pentangelo D, Cianfrone E, et al. Pharmacological drugs inducing ototoxicity, vestibular symptoms and tinnitus: a reasoned and updated guide. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011;15(6):601–636.
 4. Crummer RW, Hassan GA. Diagnostic approach to tinnitus. Am Fam Physician. 2004;69(1):120–126.
 5. Folmer RL, Martin WH, Shi Y. Tinnitus: questions to reveal the cause, answers to provide relief. J Fam Pract. 2004;53(7):532–540.
 6. Fortnum H, O'Neill C, Taylor R, et al. The role of magnetic resonance imaging in the identification of suspected acoustic neuroma: a systematic review of clinical and cost effectiveness and natural history. Health Technol Assess. 2009;13(18):iii–iv, ix–xi, 1–154.
 7. Goodey R. Tinnitus treatment: state of the art. Prog Brain Res. 2007;166:237–246.
 8. Gopinath B, McMahon CM, Rochtchina E, Karpa MJ, Mitchell P. Risk factors and impacts of incident tinnitus in older adults. Ann Epidemiol. 2010;20(2):129–135.
 9. Hardell L, Carlberg M, Söderqvist F, Mild KH. Pooled analysis of case-control studies on acoustic neuroma diagnosed 1997–2003 and 2007–2009 and use of mobile and cordless phones. Int J Oncol. 2013;43(4):1036–1044.
 10. Holmes S, Padgham ND. Review paper: more than ringing in the ears: a review of tinnitus and its psychosocial impact. J Clin Nurs. 2009;18(21):2927–2937.
 11. House JW, Bassim MK, Schwartz M. False-positive magnetic resonance imaging in the diagnosis of vestibular schwannoma. Otol Neurotol. 2008;29(8):1176–1178.
 12. Jindal M, Hiam L, Raman A, Rejali D. Idiopathic intracranial hypertension in otolaryngology. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2009;266(6):803–806.
 13. Kentala E, Pyykkö I. Clinical picture of vestibular schwannoma. Auris Nasus Larynx. 2001;28(1):15–22.
 14. Lustig LR, Rifkin S, Jackler RK, Pitts LH. Acoustic neuromas presenting with normal or symmetrical hearing: factors associated with diagnosis and outcome. Am J Otol. 1998;19(2):212–218.
 15. Neff BA, Staab JP, Eggers SD, et al. Auditory and vestibular symptoms and chronic subjective dizziness in patients with Meniere's disease, vestibular migraine, and Meniere's disease with concomitant vestibular migraine. Otol Neurotol. 2012;33(7):1235–1244.
 16. Nondahl DM, Cruickshanks KJ, Wiley TL, Klein R, Klein BE, Tweed TS. Prevalence and 5-year incidence of tinnitus among older adults: the epidemiology of hearing loss study. J Am Acad Audiol. 2002;13(6):323–331.
 17. Propp JM, McCarthy BJ, Davis FG, Preston-Martin S. Descriptive epidemiology of vestibular schwannomas. Neuro Oncol. 2006;8(1):1–11.
 18. Rocha CA, Sanchez TG. Myofascial trigger points: another way of modulating tinnitus. Prog Brain Res. 2007;166:209–214.
 19. Sajjadi H, Paparella MM. Meniere's disease. Lancet. 2008;372(9636):406–414.
 20. Saliba I, Martineau G, Chagnon M. Asymmetric hearing loss: rule 3,000 for screening vestibular schwannoma. Otol Neurotol. 2009;30(4):515–521.
 21. Schievink WI. Spontaneous spinal cerebrospinal fluid leaks and intracranial hypotension. JAMA. 2006;295(19):2286–2296.
 22. Seligmann H, Podoshin L, Ben-David J, Fradis M, Goldsher M. Drug-induced tinnitus and other hearing disorders. Drug Saf. 1996;14(3):198–212.
 23. Shemesh Z, Attias J, Ornan M, Shapira N, Shahar A. Vitamin B12 deficiency in patients with chronic-tinnitus and noise-induced hearing loss. Am J Otolaryngol. 1993;14(2):94–99.
 24. Sindhusake D, Golding M, Newall P, Rubin G, Jakobsen K, Mitchell P. Risk factors for tinnitus in a population of older adults: the blue mountains hearing study. Ear Hear. 2003;24(6):501–507.
 25. Sismanis A. Pulsatile tinnitus. Otolaryngol Clin North Am. 2003;36(2):389–402, viii.
 26. Yew KS. Diagnostic Approach to Patients with Tinnitus. Am Fam Physician. 2014;89(2):106-113.