МЕДЕКОНОМІКА

Система охорони здоров’я на Кубі: інша модель

Скорочений виклад

E. W. Campion, S. Morrissey
N Engl J Med, 2013; 368(4): 297-299

У непідготовленого громадянина США, який потрапив на Кубу, ця країна викликає повну дезорієнтацію. Усюди ви бачите американські авто, але найновіші моделі були виготовлені в 50-х роках минулого сторіччя. Кредитними картками скористатися неможливо, смартфони не працюють, доступу до інтернету практично немає. І система охорони здоров’я в цій країні якась сюрреалістична. Є надто багато лікарів. Кожен громадянин має свого сімейного лікаря. Будь-яка медична допомога вільно доступна і безкоштовна — щоб її отримати, не потрібно завчасно узгоджувати всі моменти зі страховою компанією чи доплачувати готівку з кишені. Уся система виглядає так, наче її поставили з ніг на голову. Вона дуже жорстко організована й основним її пріоритетом вважається профілактика. Хоча Куба дуже обмежена у фінансових ресурсах, система охорони здоров’я цієї країни зуміла вирішити деякі проблеми, які безсила вирішити американська медицина.

Сімейні лікарі, а також медсестри, які разом з ними працюють, та інші працівники системи охорони здоров’я відповідають за надання первинної медичної допомоги і профілактичних медичних послуг своїй групі пацієнтів — приблизно 1000 пацієнтів на одного сімейного лікаря у містах. Надання медичної допомоги організовано на локальному рівні, тому пацієнти і медичні працівники, як правило, живуть по сусідству. Усі медичні записи заносяться в медичні картки, що мають тверду обкладинку, — записи дуже прості й робляться рукою (це нагадує ті картки, які лікарі у США вели 50 років тому). Але система на диво багата на інформацію і сфокусована на здоров’ї популяції.

Усіх пацієнтів зараховують у певну категорію відповідно до рівня ризику, від І до IV. Курці, наприклад, потрапляють у категорію ІІ, а пацієнти зі стабільним хронічним захворюванням легень — у категорію ІІІ. Локальні клініки регулярно подають у вищі інстанції інформацію про те, скільки є пацієнтів із кожної категорії ризику, кількість пацієнтів із такими станами як гіпертензія (добре контрольована чи ні), діабет і астма, а також про стан імунізації, а щодо жінок — час, який минув від моменту забору останнього мазка Папаніколау, кількість вагітних, які перебувають під спостереженням.

Кожного пацієнта лікар один раз на рік відвідує вдома, а пацієнтів із хронічними станами — частіше. Якщо виникає необхідність, пацієнтів скеровують до районної поліклініки до спеціаліста, але для продовження лікування вони повертаються до свого сімейного лікаря. Наприклад, спеціальна команда відповідає за те, щоб пацієнт із туберкульозом отримував призначений режим антитуберкульозних препаратів і у визначений час здавав харкотиння на аналіз. Поширеною тактикою є відвідування пацієнтів удома й обговорення з ними проблем дотримання комплаєнсу до лікування, нагадування їм про необхідність повторних оглядів, обговорення тактики запобігання небажаній вагітності тощо. Для запобігання тропічній лихоманці медичні працівники ходять по домівках, щоб перевірити санітарний стан і навчити людей, як уникнути зараження.

Ця високоструктуризована і спрямована на профілактику система дала позитивні результати. Показники вакцинації на Кубі — одні з найвищих у світі. Очікувана тривалість життя становить 78 років від моменту народження, що ідентично показникам у США. Показники смертності немовлят на Кубі знизились із 80 на 1000 народжених живими в 1950-х роках до менше 5 на 1000 — показник нижчий від аналогічного показника у США, однак показники материнської смертності залишаються суттєво вищими від показників у розвинутих країнах і дорівнюють середнім показникам у країнах Карибського басейну. Нема жодного сумніву, що поліпшення показників здоров’я населення великою мірою є наслідком поліпшення харчування й освіти населення. Показники грамотності на Кубі становлять 99%, а санітарна освіта є обов’язковим компонентом шкільної програми. Кількість курців серед населення зменшилась, однак лікарі стверджують, що спонукати курців кинути курити досить складно. Засоби для контрацепції безплатні, постійно ведеться пропаганда необхідності контрацепції. Аборти не заборонені, але їх розглядають як наслідок невдалих превентивних заходів.

Однак не радимо розглядати систему охорони здоров’я на Кубі лише через рожеві окуляри. Система не передбачає права вибору в пацієнта чи запровадження індивідуальних ініціатив. Альтернативної приватної системи охорони здоров’я не існує. Лікарі отримують від держави певний соціальний пакет (допомога щодо отримання житла і продуктів харчування), але їхня заробітна плата становить приблизно 20 американських доларів на місяць. Медична освіта безплатна, лікарів поважають у суспільстві, але навряд чи вони мають шанс стати заможними людьми. Куба — це країна, де 80% населення працює в державній сфері й уряд повністю контролює розподіл бюджету. Ресурси досить обмежені; наприклад, одна з великих клінік отримала комп’ютерний томограф лише 12 років тому. Кілька американських студентів, які навчаються в одному з медичних інститутів Куби, розповіли, що в операційних проводиться багато втручань і це робиться досить ефективно, але застосування сучасної технології мінімальне. Доступ до інформації через інтернет мінімальний. Американський студент повідомив, що він отримує доступ до інтернету лише максимум 30 хвилин на тиждень і то з використанням модема, що працює за додзвоном. Це обмеження, а також багато інших обмежень, які перешкоджають прогресу, пояснюють на Кубі багаторічним економічним ембарго з боку США, але ми вважаємо, що центральний уряд також проводить політику, яка перешкоджає швидкій і легкій комунікації між Кубою і США.

Унаслідок жорсткого економічного ембарго на Кубі було створено власну фармацевтичну індустрію, і тепер у цій країні не лише виготовляється більшість основних медикаментів, але ці ліки також експортуються. Країна інвестувала суттєві ресурси в розвиток біотехнологій, і в цій галузі Куба конкурує навіть із розвиненими країнами. На Кубі публікуються медичні журнали практично з усіх основних медичних спеціальностей і лікарів стимулюють до проведення досліджень, публікацій та активних наукових контактів із науковцями інших латиноамериканських країн. Куба має 22 вищі медичні начальні заклади, в яких основний фокус зроблено на первинну ланку медичної допомоги. Після завершення навчання всі молоді лікарі зобов’язані пройти резидентуру з сімейної медицини (хоча Куба має на душу населення у 2 рази більше лікарів, ніж США). Велика кількість кубинських лікарів працюють за межами країни, вони підписують контракт на 2 чи більше років і отримують за цю роботу спеціальну матеріальну компенсацію. На 2008 рік було зареєстровано 37 000 кубинських лікарів, які працювали в 70 країнах світу. Більшість із них працюють у країнах, що розвиваються, і це є складовою допомоги, яку надає Куба цим країнам. Але багато лікарів працюють і в більш заможних країнах, і їх робота приносить уряду Куби суттєві фінансові ресурси (наприклад, субсидії від Венесуели при отриманні з цієї країни нафти).

Житель розвинутої країни, який потрапив на Кубу, може побачити, що Куба суттєво відстає від інших країн щодо інфраструктури (дороги, житло, водопровід, санітарія тощо). Водночас Куба починає стикатися з тими самими проблемами в галузі охорони здоров’я, що й розвинуті країни, а саме: зростання показників ІХС й ожиріння, а також старіння популяції (11,7% кубинського населення має вік понад 65 років).

Нестандартна система охорони здоров’я в цій країні, яка успішно вирішила деякі важливі проблеми, стала наслідком особливої політичної та економічної історії країни, але ця кубинська система (сімейний лікар у кожного громадянина, ранній фокус на профілактиці й пильна увага до показників здоров’я населення) могла б стати прикладом і для багатьох розвинутих країн.

Підготував Володимир Павлюк