МЕДИЦИНА, ЯКА БАЗУЄТЬСЯ НА ДОКАЗАХ

АНТИКОАГУЛЯНТ ВТРАЧАЄ СВІЙ ЛИСК

Скорочений виклад

Asher Mullard
The Lancet, January 2012

У жовтні 2010 року американська FDA схвалила новий оральний антикоагулянт дабігатран компанії “Берінгер Інгельхайм” для профілактики інсульту в пацієнтів з фібриляцією передсердь, і ця подія стала для кардіологів межовою віхою. Вона засвідчила завершення 50-річного періоду пошуку заміни для варфарину — орального антикоагулянту, який дуже широко застосовується, але дозу якого досить складно коригувати, — і подала надії, що настала нова ера антикоагулянтної терапії. Лікарі радо зарахували цей препарат у свій арсенал, і він швидко став набувати статусу блокбастера. Але з часом один за одним стали з’являтися застережні червоні прапорці, які свідчили про проблеми з безпекою препарату, в тому числі зовсім недавно отримано дані про те, що дабігатран підвищує ризик виникнення інфаркту міокарда. І це, звісно, охолодило ентузіазм щодо прямих інгібіторів тромбіну.

“Враховуючи широке застосування препарату, ці сигнали треба сприйняти серйозно”, — заявив відомий кардіолог проф. Steven Nissen. Однак він додав, що наразі необхідно провести детальний аналіз співвідношення користі й ризику щодо цього препарату, а не приймати поспішні рішення.

Одного з останніх ударів дабігатрану було завдано метааналізом, опублікованим у журналі “Archives of Internal Medicine”, який вказує на те, що препарат асоціюється зі зростанням частоти гострих коронарних подій. Кардіологи Ken Uchino й Adrian Hernandez, що, як і доктор Steven Nissen, працюють у Cleveland Clinic, узагальнили результати семи рандомізованих контрольованих досліджень дабігатрану, який порівнювався з різними іншими препаратами, і виявили, що пацієнти з групи дабігатрану мали на 27–33% вищий відносний ризик інфаркту міокарда.

“Це свідчить про те, що ми не повинні забувати про ризик виникнення інфаркту міокарда, застосовуючи цей препарат”, — заявив доктор Uchino. У першому звіті про дані, отримані в дослідженні 3 фази RE-LY (2009 рік, NEJM), які стали підставою для схвалення цього препарату FDA, також були вказівки на те, що дабігатран асоціювався з підвищеним ризиком інфаркту міокарда, однак ця знахідка втратила статистичну значущість, коли в аналіз включили додаткові дані. Доктор Uchino додає, що, незважаючи на нові дані про можливу кардіотоксичність препарату, відмінність в абсолютному ризику виникнення інфаркту міокарда (0,14–0,17%) залишається невеликою і загальне співвідношення користь/ризик залишається сприятливим для цього препарату.

Минулого року також стали з’являтися повідомлення з аналізом окремих випадків, які вказували на необхідність бути обережним, застосовуючи дабігатран у літніх пацієнтів. Саме ця група пацієнтів найчастіше страждає від кровотеч, які асоціюються з застосуванням антикоагулянтів. Офіційні представники регуляторних органів в Австралії, Японії та Європі попередили лікарів про ймовірність таких побічних ефектів, як серйозні кровотечі. У грудні 2011 року американська FDA опублікувала аналогічне застереження і повідомила, що вона вивчає частоту серйозних і фатальних кровотеч при застосуванні дабігатрану.

Компанія “Берінгер Інгельхайм” стала на захист свого препарату. Її представники стверджують, що вони виконали більш усебічний метааналіз, який засвідчив безпеку препарату.

Тоді як представники “Берінгер Інгельхайм” і регуляторних органів глибше аналізують дані щодо безпеки дабігатрану, такі застереження щодо нього стали додатковим стимулом для фірм-конкурентів, які розробляють свої власні нові оральні антикоагулянти. У кінці минулого року і американська FDA, і європейські медичні агентства схвалили інгібітор фактору Xа ривароксабан (запобігання інсульту в пацієнтів з фібриляцією передсердь). Інгібітор фактору Xа апіксабан (компанії Bristol-Myers Squibb і Pfizer) також засвідчив свою перспективність у клінічних дослідженнях і його вже подали на затвердження у США та Європі.

Однак доктор Nissen радить не втрачати почуття настороженості щодо нових оральних антикоагулянтів. “Я вже достатньо довго в цьому бізнесі, щоб знати, що коли на ринку з’являється новий препарат, не варто форсувати події. Адже ви можете виявити нові аспекти цього препарату, про які ніхто не знав на той момент, коли його схвалювали для застосування”, — заявив доктор Nissen.

Підготував Володимир Павлюк