НА ЗАКІНЧЕННЯ НОМЕРА

Ліпримар і Крестор:
безпосереднє порівняння
двох гіполіпідемічних препаратів

Sora Song
Журнал “Time”, листопад 2011 року

Кілька днів тому в авторитетному медичному журналі “The New England Journal of Medicine” було опубліковано велике клінічне дослідження (Effect of Two Intensive Statin Regimens on Progression of Coronary Disease), в якому виконано безпосереднє порівняння двох найпопулярніших статинів — Ліпримару (аторвастатин, компанія “Файзер”) і Крестору (розувастатин, компанія “АстраЗенека”). Результати дослідження засвідчили, що клінічна ефективність обох препаратів суттєво не відрізнялась.

У це дослідження включили більше 1000 пацієнтів з ішемічною хворобою серця. Їм рандомізовано призначили максимальні схвалені для застосування дози цих статинів — Ліпримар у дозі 80 мг або Крестор у дозі 40 мг на день. Дослідження тривало протягом двох років. За допомогою внутрішньосудинного ультразвуку (в динаміці) оцінювали прогресування атеросклеротичного ураження в коронарних артеріях. Також стежили за побічними ефектами обох препаратів. На момент закінчення дослідження в обох групах виявили регрес об'єму атеросклеротичних бляшок у коронарних артеріях, і обидва препарати асоціювалися з дуже незначною кількістю серйозних побічних ефектів. У пацієнтів в обох групах лікування виникло менше інфарктів міокарда, інсультів і вони перенесли менше інвазивних втручань на коронарних артеріях, ніж це спостерігається в аналогічних групах пацієнтів, але які отримують менш агресивне лікування статинами. Процитуємо одного з авторів публікації про результати дослідження — доктора S.J. Nicholls: “Лікарі досить неохоче призначають високі дози статинів, але в представленому дослідженні ми засвідчили, що ці препарати безпечні, добре переносяться пацієнтами і чинять дуже суттєвий ефект на рівні ліпідів, викликають регрес атеросклеротичного ураження в коронарних артеріях і суттєво зменшують кількість серцево-судинних ускладнень”.

У пацієнтів, які отримували Крестор, середній рівень холестерину ЛПНГ знизився до 1,62 ммоль/л, тоді як на Ліпримарі цей показник досяг середнього рівня 1,81 ммоль/л. Пацієнти з групи Крестору також досягли дещо вищих рівнів холестерину ЛПВГ (так званого доброго холестерину) — (1,30 на противагу 1,26 ммоль/л). Відсоток об'єму атероми (первинна кінцева точка дослідження) зменшився у групі Ліпримару на 0,99%, а в групі Крестору — на 1,22%.

Отже, суттєвих відмінностей між двома препаратами не виявлено. Але виникає запитання: який вибір повинні робити лікарі і, відповідно, що повинні приймати пацієнти? Оскільки суттєвих відмінностей між препаратами у клінічній ефективності не виявлено, основним питанням при виборі залишається їх вартість. А тут відмінності між двома препаратами дуже суттєві. Патент на Ліпримар у США закінчується 30 листопада 2011 року, і відразу з'явиться багато генериків цього препарату. Лікування оригінальним статином у США може коштувати пацієнту до 160 доларів на місяць. Але як тільки з'являються генерики, ціна препарату знижується іноді на 80%. (В Україні генерики аторвастатину доступні вже протягом кількох років. — Прим. В. П.).

Що стосується Крестору, то дія патенту на цей препарат закінчується лише в 2016 році. Отже, починають діяти ринкові закони. Відповідно до прогнозів одного з відомих американських кардіологів, “після появи в США генериків аторвастатину частка, яку на ринку статинів займає Крестор, наблизиться до нуля!”.

Отже, як вважає більшість експертів, домінування на ринку Ліпримару і його генеричних версій суттєво посилиться.

Підготував Володимир Павлюк