Лікування пацієнта з алергією до різноманітних косметичних продуктів

Скорочений виклад

Draelos Z.D.
Postgrad Med 107 (7) 2000: 70-77

Чутлива шкіра є суб’єктом активних досліджень як дерматологів, які лікують шкірні проблеми, так і хіміків-косметологів, які розробляють склад засобів догляду за шкірою. Фактично засоби для чутливої шкіри нині становлять найбільший сегмент ринку продуктів догляду за шкірою, і цей сегмент збільшується найбільш інтенсивно. Чому? Просто тому, що частота проблем в осіб із чутливою шкірою (як чоловіків, так і жінок) зростає зі збільшенням кількості засобів, доступних у вільному продажу (без рецепта).

Яка шкіра є чутливою

Чутлива шкіра є проблемою чоловіків, жінок та дітей усіх рас у всьому світі. Як звичайно, особи з чутливою шкірою повідомляють про різні симптоми, такі як поколювання, печіння, свербіння та відчуття скованості шкіри. Багато з цих людей мають додаткові дерматологічні захворювання, які відіграють роль у розвитку різних типів алергічних реакцій (таблиця 1). Ці захворювання шкіри необхідно лікувати ще до вирішення проблеми чутливої шкіри.

Таблиця 1. Захворювання, які сприяють збільшенню чутливості шкіри

Алергічний контактний дерматит

Атопічний дерматит

Вугрі-комедони

Контактна кропивниця (імунологічна та неімунологічна)

Екзематозний дерматит

Контактний дерматит унаслідок подразнення

Папулярні або пустулярні вугрі

Періоральний дерматит

Псоріаз

Рожеві вугрі

Себорейний дерматит

Фізіологічно чутлива шкіра має одну або більше з таких анатомічних шкірних характеристик: підвищену нейросенсорну реактивність, посилену імунну реактивність та знижену бар’єрну функцію.

Підвищена нейросенсорна реактивність означає легкість, з якою нервові закінчення збуджуються у шкірі. Речовини, які добре переносяться більшістю людей (наприклад, молочна кислота), спричинюють надзвичайно сильне печіння в осіб, які мають таку підвищену нейросенсорну реактивність. Крім того, особи з чутливою шкірою часто мають різноманітну алергію до їжі та інгаляційних речовин, а також до місцевих алергенів –– усе це відображає посилену імунну реактивність. І, нарешті, будь-який чинник, що порушує бар’єрну функцію (ендогенний чи екзогенний) підвищує імовірність контактного дерматиту як унаслідок подразнення, так і внаслідок алергії.

Основний догляд за шкірою

Іноді пацієнт з проблемною чутливою шкірою не може отримати інформацію про специфічні продукти або інгредієнти, які загострюють симптоми. У таких випадках може бути складно ідентифікувати такі інгредієнти, щоб їх уникнути. Для деяких пацієнтів доцільно рекомендувати продукти догляду за шкірою, які містять найменшу кількість інгредієнтів, з ретельним наголошенням на униканні поширених алергенів та подразнювальних речовин. У таблиці 2 наведено деякі продукти догляду за шкірою та волоссям, що можуть бути корисними для пацієнтів, які хочуть отримати рекомендації, але не хочуть обстежуватися з приводу контактного дерматиту.

Таблиця 2. Деякі продукти догляду
за шкірою та волоссям* для пацієнтів із чутливою шкірою

Мило для ванни: Oil of Olay Sensitive Skin Bar

Засіб для очищення обличчя: очищувальний непідсушувальний лосьйон Neutrogena

Шампунь: дерматологічний шампунь для волосся та голови DHS

Кондиціонер для волосся: засіб-кондиціонер для полоскання DHS

Зволожувальний засіб для обличчя та тіла: крем Cetaphil

Сонцезахисний зволожувальний засіб: тотальний денний захист від ультрафіолетових променів Oil of Olay

*Рекомендує автор статті на підставі власного досвіду.

Вибір безпечних косметичних засобів

Багато проблем, з якими стикається пацієнт із чутливою шкірою, пов’язані з косметичними засобами. Пацієнт часто не хоче просто припинити застосовувати макіяж і звертається до лікаря, щоб знайти інше вирішення проблеми. Іноді це дуже просто — можна порадити пацієнту викинути всі старі косметичні засоби та обрати нові на підставі рекомендацій з таблиці 3. Косметика може інфікуватися, якщо консерванти з часом втрачають свої властивості. Крім того, інгредієнти в косметичних засобах можуть окислитися, а продукти окислення можуть стати причиною проблем. Загалом люди з чутливою шкірою повинні викидати косметику, якою користуються більш як 3 місяці. Також доцільно уникати спеціального дерматологічного т. зв. плямистого тестування зі старими косметичними засобами, оскільки продукти окислення не вказані на етикетці і тому їх неможливо ідентифікувати, за винятком надзвичайно складних технологій.

Таблиця 3. Критерії добору косметики для пацієнтів із чутливою шкірою

Якщо можливо, то використовуйте косметику в порошках, а не у вигляді кремів чи лосьйонів

Використовуйте тільки косметику, яку легко усунути за допомогою води, не використовуйте водовідштовхувальних засобів

Викидайте стару косметику та купуйте нові засоби кожні 3 місяці

Застосовуйте тільки чорний олівець для окреслення очей та чорну туш для вій

Обирайте тільки олівцеві засоби для окреслення очей та брів

Використовуйте світлі кольори тіней для очей (жовто-коричневі, кремові, білі). Уникайте
насичених кольорів (сині, фіолетові, зелені)

Обирайте косметику, яка не містить хімічних сонцезахисних речовин (наприклад, ефіри
параамінобензойної кислоти, метоксицинамати)

Якщо можливо, обирайте косметичні засоби, які містять не більш як 10 компонентів

Обирайте кремові або порошкові основи засобів для обличчя. Якщо Ви хочете використати рідкі основи, то переконайтеся, що вони мають силіконову олійну основу (наприклад, циклометикон або диметикон)

Тактика для вирішення проблем

У деяких випадках недостатньо лише порад щодо загального догляду шкіри та вибору безпечних продуктів. Якщо це так, то необхідна більш продумана тактика. Визначення точної причини проблеми означає ідентифікацію продукту або його специфічних інгредієнтів. Оскільки середньостатистична особа в США використовує 7 різних косметичних засобів або продуктів догляду за шкірою щодня, то проблема може бути складною і потребувати ретельнішого підходу.

Для ліпшого розуміння та лікування пацієнтів із чутливою шкірою я прошу їх протягом наступних 2 тижнів:

  • Припинити використання всіх місцевих косметичних засобів, безрецептурних засобів лікування, засобів догляду за шкірою, очищувальних засобів, туалетних приладь та подібних речей.
  • Використовувати тільки синтетичне мило (наприклад, Oil of Olay). Справжні мила можуть посилювати проникність епідермісу.
  • Використовувати м’який зволожувач (наприклад, крем Cetaphil).
  • Припинити застосовувати всі місцеві рецептурні препарати, особливо з вмістом бензоїлу пероксиду, третіноїну, гліколевої кислоти, летких спиртів та інших підсушувальних або подразнювальних інгредієнтів.
  • Усунути джерела тертя шкіри (носити вільніший та м’якший одяг)
  • Припинити заняття спортом та інші види активності, які спричинюють повторне тертя шкіри (наприклад, носіння наплічника)

У кінці цього двотижневого періоду повторно оглядають шкіру для визначення, чи наявний будь-який дерматоз (наприклад, себорейний дерматит, екзема, псоріаз, вугрі, рожеві вугрі, періоральний дерматит). Якщо є дерматоз, то його необхідно лікувати принаймні 2 тижні або до зникнення видимих проявів захворювання.

У разі потреби пацієнта необхідно скерувати на консультацію до дерматолога для плямистого, фотоплямистого тестування, тестування на контактну кропивницю та обстеження на предмет печіння обличчя під дією молочної кислоти. Дерматолог повинен з’ясувати, які позитивні реакції мають клінічне значення.

У деяких випадках може бути потрібним обстеження психічного статусу пацієнта для з’ясування, чи наявні депресія або інші психоневрологічні захворювання.

При зникненні гострих проблем пацієнт може розпочати використання одного косметичного засобу з низьким алергенним потенціалом кожного тижня в такій послідовності: губна помада, пудра для обличчя та рум’яна в порошку. Усі інші косметичні засоби необхідно тестувати індивідуально шляхом нанесення його на ніч принаймні протягом 5 вечорів на ділянці шкіри площею 2 см латеральніше очей. Тестування необхідно виконувати в такій послідовності: туш для вій, олівець для окреслення очей, олівець для окреслення брів, тіні для очей, засоби догляду за шкірою обличчя та інші забарвлені косметичні засоби для обличчя.

Безрецептурні засоби лікування та інші засоби догляду за шкірою також необхідно тестувати індивідуально за такою ж схемою принаймні 5 вечорів. Засоби догляду за шкірою, які змиваються відразу після нанесення, необхідно тестувати індивідуально на ніч принаймні протягом 5 вечорів способом, який рекомендує виробник.

Усі дані цих тестів (позитивні чи негативні) необхідно проаналізувати і результати представити пацієнту так, щоб він чітко зрозумів, яких інгредієнтів слід уникати.

Така тактика забирає багато часу лікаря та пацієнта. Проте якщо пацієнт має сильну мотивацію, а причину шкірних проблем іншим чином важко з’ясувати, то такий план вартуватиме витрачених зусиль.

Підсумок

Лікування пацієнта з алергією до різноманітних косметичних продуктів є складним завданням. Багато з таких пацієнтів можуть просто мати контактний дерматит унаслідок подразнення. Інші можуть мати порушену бар’єрну функцію внаслідок дерматиту, що потребує відповідного лікування. А деякі пацієнти з чутливою шкірою потребують інтенсивного пошуку засобів, які можна застосовувати для їхньої. Для багатьох таких пацієнтів засоби з найменшою кількістю інгредієнтів підходять найліпше, оскільки вони містять мінімальну кількість речовин, які підвищують чутливість, подразнювальних речовин або стимуляторів сенсорних відчуттів шкіри, або й узагалі таких речовин не містять.

Скорочений виклад Федора Юрочка